Orman yangınlarının yayılmasını engellemek için ne yapılmalı?

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyanın dört bir yanında, çok geniş alanlara zarar veren büyük orman yangınları gerçekleşmekte, bu yangınlarda hem yeşillik alanlar hem de bu bölgelerde yaşayan canlılar yokolmaktadır. Rüzgarın ve diğer etkenlerin sonucunda çok büyük bir hızla yayılan bu yangınlardan ormanlık alanların çevresinde bulunan yerleşim bölgeleri de zarar görmekte, çok büyük kayıplar yaşanmaktadır.
 
Orman yangınlarının yüzde 94’ü insan hatalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de yangınların çıkmasına engel olmak için halkın bilgilendirilmesi ve eğitilmesi çok önemlidir. Ancak tüm bu tedbirlere rağmen yangınları tamamen engellemenin mümkün olmayabileceği gözönüne alınarak köklü tedbir yolları da mutlaka uygulamaya geçirilmelidir.
Bu tedbirlerden biri ormanlık alanların çevresinin en az 20 metrelik ağaçsız güvenlik şeridi haline getirilmesidir. Böylece yangın ormanlık alanla kısıtlı kalacak, yerleşim bölgelerine kadar ulaşmayacaktır. Tüm ormanlık alanların bu şekilde yerleşim bölgelerinden ayrılması, orman yangınlarının insanların yaşadığı bölgelerde kayıpların yaşanmasını kesin bir şekilde engelleyecektir.

http://harunyahya.org/tr/Makaleler/14766/Orman-yanginlarinin-yayilmasini-engellemek-icin-ne-yapilmali