2010’UN EN İYİ MİKRO-FOTOĞRAFLARI/ MAKRO ÇEKİM GÖRÜNTÜLER

2010 YILININ EN İYİ MİKRO FOTOĞRAFLARI, BİR KEZ DAHA YARATILIŞI DELİLLENDİRİRKEN, CANLILARDAKİ MİKRO DETAYLARIN BİLE TESADÜFEN MEYDANA GELEMEYECEK KADAR KOMPLEKS, SİMETRİK VE GÖSTERİŞLİ OLDUĞUNU BELGELEDİ.
40 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ TIRTIR EŞEK ARISI GÖZÜ
Böcek larvaları için, bu görüntü son derece korkunçtur. Tırtır eşek arıları, parazitik (başka bir canlı üzerinden yaşamını sürdüren) arılardır. Ailedeki eşek arılarının çoğu, diğer böceklerin larvalarını arar ve yumurtalarını içlerine bırakır. Yumurtalar, başka bir canlının vücudunun içinde doğar ve hem bu canlının içinde güvenle doğar hem de ev sahibi organizmayı içten içe yiyerek üzerinden beslenir.
32 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ MUZ BİTKİSİ KÖKLERİ


166 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ MANTAR MERCAN
10 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ YAVRU YUMUŞAKÇA

Deniz tarakları, akıntıyla birlikte sürüklenmeden denizdeki yuvalarında yaşayabilmeleri için kendilerine ağdan yuvalarak örerek, evlerine tutunurlar. Bazı deniz tarakları türleri, deniz suyunu tazzikle fışkırtarak biryerden bir yere sıçrayabilir.

KANSER HÜCRELERİ

Bu hücreler, kanser hücrelerinin “HeLa” diziliminden bir bölümdür.
10 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ PİRE
18 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ KAKOKSEN MİNERALİ
DAMARLARIMIZIN İÇİNDEKİ NİZAM
Vücudumuzdaki, endotelyal isimli hücreler bizim için hayati öneme sahiptir. Bu hücreler, kan damarlarımızın, kılcal damarlarımızın, arterlerimizin ve kalbimizin içini kaplar. Hücreler, kanın içeride tutulmasını ve hat boyunca hareket etmesini sağlar. Sigara ve alkol tüketimi gibi durumlarda, kalp rahatsızlıklarının ve krizlerin artmasının nedeni bu hücrelerin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Anlaşılacağı üzere, vücudumuzdaki damarların içinin belirli bir nizam içerisinde olması, varlığından dahi haberimiz olmayan bu hücrelerle mümkündür.
40 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ KIZIL RENKLİ DENİZ YOSUNU

CENNET TOHUMU
Latince ismi Strelitzia reginae olan ve ismini çiçeğinin cennet kuşuna olan benzerliğinden alan cennet kuşu bitkisine ait bir tohumun 10 kat büyütülmüş görüntüsü.
ZEBRA BALIĞININ
KOKU ALMA ORGANLARININ 250 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ GÖRÜNTÜSÜ
YANLIZCA 5 GÜNLÜK ZEBRA BALIĞI KAFASININ

20 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ GÖRÜNTÜSÜ

SİVRİSİNEK KALBİNİN 100 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ FOTOĞRAFI
Allah, kainattaki tüm canlıları yoktan var etmiş, onlara “biçim ve suret” vermiştir. Bu mikrofotoğraflar, Yüce Rabbimizin yaratmasında ne denli derin ve detaylı bir sanat, ve üstün bir Akıl olduğunun en net delillerindendir.
Bugün günümüzde sahip olduğumuz teknolojik imkanlara rağmen, yanlızca bir kaç parça tuval bezi üzerine yapılmış bir yağlı boya tablo bile taklit edilemezken; dünyanın tüm tablolarından daha üstün bir sanatı delillendiren bu fotoğraflardaki canlıların değil tek 1 tanesini, o tek bir canlının sahip olduğu milimetrenin milyonda biri alanındaki tek bir uzvunu bile laboratuar ortamında taklit etmek mümkün olmadığı gibi, kalemle dahi tasarımının bir benzerini çizebilmek mümkün değildir.
“Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin, Allah’ın dışında tapmakta olduklarınız -hepsi bunun için bir araya gelseler dahi- gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de.”
(Hac Suresi, 73)

Kaynak:
http://news.nationalgeographic.com/news/2010/10/photogalleries/101013-micro-macro-photographs-insects-crystals-science-small-world-2010-pictures/#

Not: Best Micro-Photos of 2010 başlığı, 2010’un en iyi mikro fotoğrafları olarak çevrilmiş fakat anlam bozukluğu nedeniyle makaleye orjinal başlık olarak MAKRO ÇEKİM GÖRÜNTÜLER ismi verilmiştir.