BBC’nin Neandertal Yanılgısı

BBC”nin internet sitesinde yayınlanan 16 Mayıs 2006 tarih ve “(Neanderthal yields nuclear DNA) Neandertal çekirdeksel DNA verdi” başlıklı haberde, Genetikçi Svante Paabo ve ekibince bir neandertal fosilinden elde edilen çekirdeksel DNA üzerindeki analizler konu ediliyordu. Ancak söz konusu analizlerin yorumlandığı satırlarda, Neandertallerden günümüz insanı olan Homo sapiens“ten ayrı bir tür olarak söz ediliyor, Neandertallerin günümüzden yaklaşık 390.000 yıl once ayrı bir evrimsel soy olarak ayrıldığı öne sürülüyordu.

Ancak Neandertaller”in günümüz insanından ayrı bir tür kabul edilmesi, ırksal seviyedeki bazı anatomik farklılıkların evrim teorisinin ihtiyaçlarına gore abartılmasından kaynaklanmaktadır. Gerçekte birçok evrimci araştırmacı dahi, Neandertallerin Avrupalı ırklardan ancak önemsiz farklılıklarla ayrıldığını, dolayısıyla Homo sapiens”ten ayrı bir tür değil de Homo sapiens”in alt türü, yani varyasyonu olduğunu açıkça itiraf etmektedirler. Neandertaller üzerinde uzman olan Erik Trinkhaus isimli araştırmacının da kabul ettiği gibi, kültürel ve anatomik olarak Neandertaller”in neredeyse hiçbir farkı bulunmamaktadır. 
(Bu konudaki yazımızı 
http://www.netcevap.org/propaganda17_neandertal.html linkinden okuyabilirsiniz. )

Ayrıca Neandertallerin 390.000 yıl once yeni bir evrimsel yola çıktığı iddiası da aynı şekilde önyargılara dayalıdır. Evrimciler, söz konusu çalışmada elde ettikleri genetik dizilimleri H. sapiens dizilimleriyle karşılaştırmakta, bunların farklılıklarına dair çeşitli evrimci varsayımlar yapmaktadırlar. Sonra da bu varsayımlara gore yaptıkları yorumları sanki bu çalışmalarının bilimsel sonucuymuş gibi yansıtmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde yürütülen varsayımların neden evrim teorisine kanıt oluşturmadığı hakkında daha fazla bilgi için bkz.
http://www.netcevap.org/propaganda_karsilastirma.html

http://harunyahya.org/tr/NetCevap/146775/BBCnin-Neandertal-Yanilgisi