Bitkilerdeki biyolojik saat

Gelincik çiçekleri polenlerini polen taşıyıcı böceklerin en fazla olduğu saatlerde yayarlar. Gelincikler gibi diğer bütün bitki türleri de bu şekilde kusursuz zamanlanmış faaliyetlerde bulunurlar. Bilim adamları çiçeklerdeki bu zamanlamayı biyolojik saat olarak nitelendirmektedir. Peki ama bu saat çiçeklerin neresindedir?

Bitkiler kendileri için hayati önem taşıyan faaliyetlerini güneş ışığındaki değişimlere bağlı olarak gerçekleştirirler.

Örneğin birçok bitki yılın sadece belli zamanlarında çiçek verir. Bitkilerin zaman ayarlamasını yapan biyolojik saatleri, güneş ışığının yapraklara düşme süresini hesaplar. Bitki en uygun zamanda çiçek açar. Yapılan araştırmalar sonucunda, soya fasulyesinin ne zaman ekilirse ekilsin daima yılın belli zamanlarında çiçek açtığı tespit edilmiştir.

Gelincik çiçekleri de polenlerini yayma zamanlarını, polen taşıyıcılarının en yoğun olarak dolaştıkları günlere ve saatlere denk getirirler. Bu çiçekler Temmuz ile Ağustos aylarında sabah saat 05.30 ile 10.00 saatleri arasında polenlerini yayarlar. Bu saat aralığı arıların ve diğer böceklerin de beslenmek için dışarıya çıktıkları saatlerdir. Böylece bitkilerin polenleri en verimli olarak dağıtılmış olur.


Acaba bitkiler neye göre zaman ayarı yaparlar ve hangi organlarıyla hareketlerini düzenlerler? Böyle mükemmel bir zamanlama yapabilmesi için bitki kendi özellikleri dışında bir de diğer canlıların özelliklerinin en ince ayrıntısına kadar şuurunda olmalıdır. Bu bitki kendisini dölleyecek olan canlıların yuvalarından çıkacakları zamanı, katedecekleri yolun süresini ve beslenme saatlerini tam olarak bilmelidir. Bu durumda akla şu soru gelecektir: Bütün bu “bilgilere” sahip olan ve gerekli “hesaplamaları” yapan “diğer bir canlının özelliklerini analiz eden” ve bir bilgisayar merkezini andıran bu saat, bitkinin neresindedir?

Bitkilerin bu gibi organizasyonları yapacak beyinleri yoktur. Buna rağmen bitki, akıl sahibi bir insan gibi tespit yapar, karar verir ve uygular. Bu gerçek bize, bitkilerin yaşamsal faaliyetlerinin kendi iradelerinden kaynaklanamayacağını gösterir.

Bitkilerin her türlü faaliyetlerinin zamanlamasını belirleyen ve denetimi altında bulunduran üstün bir akıl ve güç vardır. Bitkilere neler yapacaklarını ilham eden alemlerin Rabbi olan Allah’tır.

Allah üstün gücü ve sonsuz aklıyla bize yaratılış delillerini göstermekte ve bunları görerek öğüt alıp düşünmemizi istemektedir.

Araştırmalar sonucunda, soya fasulyesinin ne zaman ekilirse ekilsin yılın belli zamanlarında daima çiçek açtığı tespit edilmiştir.

http://harunyahya.org/tr/Makaleler/9423/Bitkilerdeki-biyolojik-saat