Doğadaki Mühendislik

Baykuşların gecenin sessizliğinde fark edilmeden avlarına nasıl yaklaşabildikleri üzerinde bilim adamları çeşitli araştırmalar yapmışlardır. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin “Hayalet Uçak Projesi” dahilinde yürütmekte olduğu araştırmalar baykuşlardaki benzersiz kanat yapısını ortaya çıkarmıştır. Diğer kuş türlerinin kanatlarındaki tüy yapısı keskin kenarlıdır. Baykuş tüyleri ise bunun tam tersine ince ama keskin olmayan bir yaratılışa sahiptir. Bu özel yaratılış gece avlanan bu canlıya uçuş sırasında tam bir sessizlik sağlar.

NASA Langley Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamlarının yaptıkları açıklamalara göre, baykuşun yumuşak kenarlı tüylere sahip kanatları, hava türbülansını yani gürültüyü engellemektedir. Askeri tasarımcılar ise baykuş kanatlarını taklit ederek, hayalet uçakları gökyüzünde fark edilmeden uçurabilmenin yollarını aramaktadırlar.

Doğa buna benzer yaratılış harikaları ile doludur. Bu kitapta canlı bedenlerinde bulunan ve Allah’ın üstün yaratmasını gösteren mühendislik örnekleri ele alınmaktadır.

http://harunyahya.org/tr/Kitaplar/631/Dogadaki-Muhendislik

DOSYA İNDİR
doc_icon pdf_icon