Evrimci Richard Feynman’ın son videosu evrimcilerin vicdanen Allah’ın varlığını çok iyi bildiklerini gösteriyor

İşte kendi sesinden son videosu: 

“Bir sanatçı olan bir arkadaşım var. Kimi zaman onla pek de aynı görüşleri paylaşmıyoruz. Eline bir çiçek alıp bana “bak ne kadar güzel” diyor. Ben de bu sefer fikrine katılıyorum. Sonra bana “Ben bir sanatçı olarak bunun ne kadar güzel birşey olduğunu görebiliyorum; fakat sen bir bilim adamı olarak bunu alıp parçalarına ayırıyorsun ve güzelliği bozuluyor” diyor ve bende çıldırdığını düşünüyorum. İlk olarak, onun gördüğü güzellik başka insanlarca da görülüyor ve ben de görüyorum. Onun kadar estetik anlayışa sahip olmasam da, ben de bir çiçekteki güzelliği görüyor ve takdir ediyorum.

Fakat aynı zamanda, bir çiçeğe baktığımda onun gördüğünden daha fazlasını görüyorum. Kendine ait güzellikleri olan oradaki hücreleri, o hücrelerin içerisindeki kompleks faaliyetleri hayal edebiliyorum. Sadece normal boyularda, 1 cm’deki güzelliği değil, çok daha ufak boyutlarda da, iç yapısında da ve içerisindeki süreçlerde de bir güzellik var. Aslında, çiçekteki renklerin çiçeğin tohumlarını taşıyacak olan böcekleri cezbedecek renklerde olması son derece ilginç; çünkü bu böcekler renkleri görebiliyor demek. Ayrıca, aklıma bir soru daha getiriyor. Bu estetik anlayış daha aşağı canlı formlarında da var mı? Peki ya estetik nedir? İşte bilimin benim aklıma getirdiği tüm bu sorular, bir çiçekteki gizeme, heyecan ve huşu katıyor. Bu gibi sorularla, bilim ancak çiçeğin güzelliği ve bu güzelliğin gizemine katkıda bulunabilir, onu ancak artırabilir. Bilim nasıl güzelliği azaltır, anlayamıyorum.”

Feynman’ın da belirttiği gibi çiçeklerde muhteşem bir komplekslik, altın oran, düzen ve estetik vardır. Sadece dış görünüşlerinde değil, aynı zamanda mikro boyutta da muazzam bir komplekslik ve mükemmellik hakimdir. Üzerlerinde bir detay saklıdır. Feynman’ın burada çiçeği överken, çiçeğin bir plan yapabilmek için beyne dahi sahip olmayan kuru bir tahta parçasından yetişmiş bir ot parçası olduğunu unutmaktadır. Bir çiçeğin kendi hücrelerindeki detaylara müdahele edebilme gibi ne bir gücü, ne bir aklı ne böyle bir planı üretebilicek bir bilgisi ya da düşünebilecek bir beyni vardır. Feynman, burada kuru bir ot parçasını değil, o bitkideki muazzam düzeni ve ihtişamı yaratan Üstün bir Aklı övdüğünü ve Allah’ın Üstün İlmine aslında ne kadar derinden hayran kaldığını vicdanen çok iyi bilmektedir.