Mağarada Bulunan Yeni Türler ve BBC’nin Evrim Aldatmacası

Magarada-Bulunan-Yeni-Turler-ve-BBCnin-Evrim-AldatmacasiEvrimci haberlerdeki yanılgıların önemli bir kısmı, “evrim” kavramının yorumuyla ilgilidir. Bunu, BBC”nin internet sitesinde duyrulan bir haber vesilesiyle bir kez daha açıklayalım. Sitenin 1 Haziran 2006 tarihli bilim sayfasında “Bilinmeyen canlılar bulundu” başlığıyla yayınlanan bir yazıda, İsrail”deki bir mağarada önceden bilinmeyen yeni türlerin keşfedildiği bildiriliyor, bu canlıların özgün ekosistemiyle ilgili bilgiler aktarılıyordu. Sekiz omurgasızdan meydana gelen bu canlılar beş milyon yıl kadar önce Akdeniz”den izole olduğu düşünülen ve bir de göl içeren mağara sisteminde bulunmuştu.

Akrebe benzeyen kör bir türü de içeren bu canlılar kabuklulardandı ve İsrailli biyolog Dr. Hanan Dimantan, “sekiz türü kapsayan bulgunun henüz bir başlangıç olduğu” yorumunu yapıyordu.

Eskilere uzanan bu özgün ekosistem hakkında BBC yazısında evrimci spekülasyonlar da yapılıyor, bu canlıların, mağaranın loş ortamındaki evrim sürecinde gözlerini kaybettikleri iddia ediliyordu.

Bu canlıların körlüğünü açıklamada, gözlerin yitirildiğini belirtmek anlaşılabilir olmakla birlikte, bunu “evrim” olarak nitelemek büyük bir yanlıştır. Çünkü bu sitede üzerinde sıklıkla durduğumuz gibi, evrim teorisinin varsaydığı değişim, “genetik bilgi kazandıran” değişimdir. BBC de haber verilen durum ise evrim teorisi için kanıt oluşturmamaktadır. Bizzat BBC haberinin yazarının da kabul ettiği gibi, bu durum gözlerde bir “kayıp”la ilgilidir. Bu canlılar, izole oldukları bu ekosistemde “yeni” fonksiyon, “yeni” genetik bilgi kazanmamış, aksine varolan sistemlerini kaybetmişlerdir.

Bu açıdan, BBC”nin yorum yanlışı, bir otomobilin boş viteste ve motoru çalışmaksızın yokuş yukarı çıkabileceğini iddia eden birisinin, freni patlayıp yokuş aşağı kontrolsüz bir şekilde savrulan kamyonu bu iddiasına kanıt göstermesi gibidir. Çünkü BBC, bir yönde iddia ortaya atmakta ancak bunun aksi yönündeki gelişmeyi dayanak göstermeye çalışmaktadır.

Evrimciler, nesiller boyu ve çok sayıda yönlendirilmiş mutasyon deneyinde canlıları geliştirme, onlara yeni fonksiyon ve yapılar kazandırma çabalarının hüsranla sonuçlanması sebebiyle böylesine ilgisiz durumları çarpıtmaya, gözboyayıcı kanıtlara dönüştürmeye çalışmaktadırlar. Darwinizm”in 20. yüzyıldaki en etkili savunucularından biri ve Harvard Üniversitesi zooloğu olan Ernst Mayr”ın da kabul ettiği gibi “aşamalar sonucu evrimsel bir yeniliğin ortaya çıktığına dair açık bir kanıt yoktur” (Mayr E., “Toward a New Philosophy of Biology: Observations of an Evolutionist,” Harvard University Press: Cambridge MA, 1988, s. 529-530)

Kısacası BBC yazısı, evrimsel yenilik iddiasında olan evrimcilerin evrimsel kayıp masallarına sarıldığı son bir aldatmacadır. BBC bilim haberleri kadrosunun, Darwinizm”in kayıpta bir teori olduğunu ve basit kelime oyunlarının teori adına bir kazanç sağlamayacağını görmelerini diliyoruz.

http://harunyahya.org/tr/NetCevap/146733/Magarada-Bulunan-Yeni-Turler-ve-BBCnin-Evrim-Aldatmacasi