Sivrisinek Mucizesi

Gözler Allah’ı göremez, ama O, varlığının sayısız delilini insanların gözleri önüne sermiştir. Allah sonsuz aklını ve bilgisini dilediği canlı üzerinde gösterir. Sonsuz merhametinden dolayı, insanların Kendi varlığını kolaylıkla fark edebilmeleri için umulmadık en aciz, hiçbir akla ve zekaya, hatta beyne bile sahip olmayan canlılara akılalmaz işler yaptırır.

Bunun bir sonucu olarak, kuşlardan sürüngenlere, balinalardan böceklere kadar büyük küçük birçok canlı, kendilerinden beklenmeyecek derecede akılcı ve başarılı davranışlar sergilerler. Bu hareketlerin çoğu insanları şaşırtır. Bir çoğunun -örneğin örümceğin çelikten daha sağlam bir ip üretmesinin- karşısında ise, kendini akıllı, bilgili, bilinçli gören insanoğlu bile aciz kalır.

Bu kitabın konusu olan sivrisinek de, insanları hayrete düşürecek davranışlar sergileyen söz konusu canlılardan biridir.

Ancak sivrisinek, bu canlılardan en sık karşılaştığımız, varlığına en alışık olduğumuz, belki de en az önemsediğimiz ve en değersiz gördüğümüzdür. “O halde, neden sivrisinek?” sorusu gelebilir insanın aklına. Allah, bu sorunun cevabını Kuran’da şöyle bildirmektedir:

“Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da, (herhangi bir şeyi) örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rableri’nden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkar edenler ise, ‘Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?’ derler. (Oysa Allah,) Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz.” (Bakara Suresi, 26)

http://harunyahya.org/tr/Kitaplar/941/Sivrisinek-Mucizesi

DOSYA İNDİR
doc_icon pdf_icon