Vatikan’daki konferans anti-demokratik

Reuters internet sayfalarında yayınlanan aşağıdaki makalede Vatikan tarafından desteklenen ve Pontifical Georgian Üniversitesinde düzenlenen konferanstaki antidemokratik uygulamadan bahsedildi:

Vatikan’ın sponsorluğundaki evrim ile ilgili yüksek güçlü akademik konferansın başlangıcı fosilleşmişti.
Biyolojik Evrim, Gerçekler ve Teoriler adı verilen üçüncü STOQ uluslarası konferansı Salı günü Pontifical Gregorian Üniversitesi’nde Vatikan’ın Papalık Kültür Konseyi idaresi altında başladı.
Charles Darwin’in doğumunun 200.cü yılını vurgulamak için, Notre Dame Üniversitesi’yle birlikte organize edilen konferans kınama suçlamalarının ve demokratik ve akademik olmayan davranışların başlamasıyla biraz zor ilerledi.
Birinci bölümün sonunda, ünlü Türk anti Darwinist kampanyacı Harun Yahya’nın işbirliği yapan arkadaşlarından olan Türk doktor Oktar Babuna bir soru sorma talebinde bulundu. Evrime karşı İslami yaratılışçılık kampanyasının taraftarı olan Babuna evrim teorisine destek olmak için türler arasında ara geçiş formu olmadığına dair görüşlerini anlattı.
Babuna konuşmaya başladıktan sonra kürsüdeki iki profesör Irvine’deki California Üniversitesi’nden Francisco J. Ayala ve New York Devlet Üniversitesi’nden Douglas Futuyma farkedilir şekilde rahatsız oldu. Salondan birinin, “mikrofonu kapatın” dediği duyuldu ve bir kaç saniye sonra organizatörlerden iki kişi Babuna’ya yaklaştı. Bir tanesi mikrofonu aniden Babuna’dan uzaklaştırdı, diğeri ise yerine geri oturmasını istedi. Hepsini buradan seyrebilirsiniz:
Daha sonra Babuna Reuters’e, “Yerime geri oturduktan sonra birisi ‘yalnızca evrimciler soru sorabilir’ şeklinde açıklama yaptı. Bu çok anti demokratik ve hiç akademik değil. Eğer bu bilimsel bir toplantıysa … eğer bilimsel sorular soruyorsanız, bunlar da bilimsel olarak cevaplandırılmalıdır, bunu herkes kabul eder … eğer insanları susmaya zorlarsanız ve hiç soru sormalarına izin vermezseniz … o zaman bu bilimsel bir teori değil, bir ideolojidir.” Tartışma Babuna’nın arkadaşı Dr. Cihat Gündoğdu tarafından filme alındı ve Harun Yahya’nın websitesine kondu.
Her ikisi de Harun Yahya’nın süper cezbedici görünümlü mega kitabı Yaratılış Atlası’nın (soldaki resim) ingilizcesi ve italyancasını ellerinde alarak konferansa katıldı. İslami yaratılış hakkında, taraftarları ve muhalifleri hakkında bir çok blog yapmıştık. Bunların bazılarını aşağıya listeledik. Fakat siz tartışma hakkında ne düşünüyorsunuz ve daha da önemlisi, Gregorian Üniversitesi’ndeki resmi yetkililer bilimsel bir konferansta Babuna’dan mikrofonu almak konusunda haklı mıydı değil miydi?

http://harunyahya.org/tr/Makaleler/12968/Vatikandaki-konferans-anti-demokratik