EVRİMİ ALT ÜST EDEN 400.000 YILLIK DİŞ

Professor Avi Gopher from the Institute of Archeology of Tel Aviv University holds an ancient tooth that was found at an archeological site near Rosh Haain, central Israel, Monday, Dec. 27, 2010. Israeli archaeologists say they may have found the earliest evidence yet for the existence of modern man. A Tel Aviv University team excavating a cave in central Israel said Monday they found teeth about 400,000 years old. The earliest Homo sapiens remains found until now are half as old. Archaeologist Avi Gopher says further research is needed to solidify the claim. If it does, he says, "this changes the whole picture of evolution."(AP Photo/Oded Balilty)

İsrail’li arkeologlar bu Pazartesi günü yeni bir keşfe imza attı. Fakat keşif, insanın kökenine ilişkin teorileri alt üst edecek nitelikte.
Tel Aviv Üniversitesi’nden bir ekip İsrail’in merkezindeki bir mağarada 400.000 yıl yaşında bir diş buldu. Bulunan diş, modern insan dişine ait tüm özellikleri taşıyor.

Arkeolog Avi Gopher ve ekibi, dişi hem X ışınları ile hem de CT tarayıcıları ile inceledi ve bulunduğu yerdeki toprak katmanlarına göre 400.000 yıl olarak tarihlendirdi.

Gopher, keşfin “tüm evrim resmini değiştirir” nitelikte olduğunu vurguladı ve ekibinin çalışmalara devam ettikleri takdirde kafatası ve kemikler de bulabileceğine inandığını dile getirdi.

Kaynak: JERUSALEM
http://news.yahoo.com/s/ap/20101227/ap_on_re_mi_ea/ml_israel_ancient_teeth