BBC’de Yeni Bir Ara Form Masalı

BBC”nin internet sitesinde yayınlanan 27 Mart 2006 tarihli bir haberde, Etiyopya”da ele geçirilen fosil kafatası bulgusu bildirildi. “Etiyopya”da eski kafatası bulundu (ancient skull found in Ethiopia)” başlıklı yazıda, fosilin iki parça halinde bulunduğu ve 500.000 ila 250.000 yıl öncesine ait olduğu haber veriliyordu. Kazı projesinin başındaki isim ve aynı zamanda ABD”nin Indiana Üniversitesi”ndeki Taş Devri Enstitüsü”nde araştırmacı olan Sileshi Semaw, buldukları bu fosilin görürürde “erken Homo erectus ile sonraki Homo sapiens arasında ara form oluşturduğunu” iddia ediyordu.

Ancak Semaw, en baştan körü körüne benimsemiş olduğu evrim teorisi nedeniyle bu “ara-form” yormunu yapmaya kuşkusuz baştan eğilimlidir. Fosili bir zincir halkası gibi Homo erectus ve Homo sapiens arasına yerleştirmeye çalışmaktadır ancak ortada gerçekten böyle bir zincir bulunduğunu objektif olarak  gösterebilecek hiçbir bilimsel kriter bulunmamaktadır. Yandaki resimde de görüldüğü gibi, Homo erectus”un çıkık kaş kemer özelliğini sergileyen bu fosil, günümüzdeki yaşamakta olan herhangi bir insan ırkı kadar bizlere yakındır.  

Bu, evrimci paleoantropolog Richard Leakey”nin bile onayladığı bir durumdur. Leakey, Homo erectus“un günümüz insanı ile olan farklılığının ırksal farklılıktan öte bir anlam taşımadığını şöyle ifade eder:

Herhangi bir kişi farklılıkları farkedebilir: Kafatasının biçimi, yüzün açısı, kaş çıkıntısının kabalığı vs. Ancak bu farklılıklar bugün değişik coğrafyalarda yaşamakta olan insan ırklarının birbirleri arasındaki farklılıklardan daha fazla değildir. Böyle bir varyasyon, topluluklar birbirlerinden uzun zaman aralıklarında ayrı tutuldukları zaman ortaya çıkar. (Richard Leakey, The Making of Mankind, London: Sphere Books, 1981, s. 62.)

Paleoantropoloji alanında dünyanın çeşitli ülkelerinden önde gelen isimlerin katıldığı Senckenberg konferansı bu kabulün ön plana çıktığı konferans olmuştur:

“Senckenberg konferansındaki katılımcıların çoğu, Michigan Üniversitesi”nden Milford Wolpoff, Canberra Üniversitesi”nden Alan Thorne ve meslektaşlarının başlattığı ve konusu Homo erectus“un taksonomik konumu olan ateşli bir tartışmaya daldılar. Bu kişiler Homo erectus“un bir tür olarak geçerliliğinin olmadığını ve bütünüyle elimine edilmesi gerektiğini ısrarlı bir şekilde ileri sürdüler. Homo türünün bütün üyeleri, doğal herhangi bir ara veya alt bölüm olmaksızın, yaklaşık 2 milyon yıl öncesinden bugüne, çok fazla değişkenlik gösteren, geniş bir alana yayılmış tek bir türe, Homo sapiens”e aitti. Homo erectus“un bir tür olarak mevcut olmadığı, konferansın ana konusu oldu.” (Pat Shipman, Doubting Dmanisi, American Scientist, Kasım-Aralık 2000, s.491)

Görüldüğü gibi Homo erectus ile Homo sapiens arasında çizilen tür ayrımı, evrimci önyargılardan kaynaklanan ancak hiçbir objektif bilimsel kritere dayanmayan birşeydir. Bu doğrultuda, Semaw”ın yeni fosil hakkındaki yorumları da önyargıya dayalı, insanı evrimsel bir sürecin ürünü gibi yorumlamaya eğilimli bir bakış açısının sonucudur.

Kısacası BBC, evrim senaryosuna destek sağlanmış izlenimi veren haberiyle okurlarını yanıltmaktadır.
BBC”nin kesin bir gerçek olarak sık sık konu ettiği insanın evrimi senaryosu asılsız bir hikayeden ibarettir. BBC”ye, körü körüne desteklediği Darwinizm uğruna okurlarını hayali ara-form masallarıyla yanıltmaktan vazgeçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu senaryonun genel geçersizliği hakkında bkz. http://www.darwinizminsonu.com/insanin_kokeni.html

http://harunyahya.org/tr/NetCevap/146712/BBCde-Yeni-Bir-Ara-Form-Masali